CSALÁD-ÉS PÁRTERÁPIA SZENVEDÉLYBETEGEK ÉS HOZZÁTARTOZÓIK SZÁMÁRA TÉRÍTÉSMENTESEN

Szenvedélybeteg családban élve hihetünk abban az illúzióban, hogyha „ő leteszi az italt/a drogokat”, akkor minden jó lesz. Aztán szembesülünk vele, hogy a helyzet csak minimálisan javult, vagy egyenesen rosszabbá vált és a konfliktusok ugyanúgy megmaradtak. Csalódunk, állítjuk, hogy mi már mindent megpróbáltunk, holott a „mindent” valójában azt jelenti, hogy nem működő kapcsolati megoldási kísérleteinket ismételgettük hónapokon, éveken keresztül. Nem véletlenül mondjuk, hogy az alkoholizmus családi betegség – ahogy a többi szenvedélybetegség is az. Hiába nem fogyaszt a szerhasználó, a család ettől még önmagában nem gyógyul meg.

Szemléletünkben így fontos szerepet játszik, hogy a család „diszfunkcionális rendszerében” is változás történhessen, ehhez pedig megfelelő megoldásként ajánljuk fel a családterápia eszközét.

Mikor ajánljuk?

  • Ha a függő beteg túl van a kezelésén, képes tartani az absztinenciáját, a hozzátartozó is informálódott, de a meglévő kommunikációs, kapcsolódási nehézségek továbbra is fennállnak („Nem értjük meg egymást.”)
  • Ha a család közösen nyitott a változás lehetőségére, nem kizárólag a szerhasználótól várja a megoldást
  • Ha a szenvedélybeteg józanodási programja következtében olyan új „egyensúly” alakulna ki otthon, amelyet nem képesek hatékonyan kezelni (Például: „már nincs miért veszekedni vele, de akkor mit kezdjünk egymással?”)
  • Ha a függő beteg hozzátartozója (legfőképp párkapcsolat esetén) nem tud dönteni a kapcsolat folytatása vagy annak megszakítása mellett

A családterápia elsősorban akkor javasolt szenvedélybeteg családok számára, mikor már van némi rálátás a működési sajátosságokra. A folyamatot, a kapcsolatok „gyógyulását” meggyorsíthatja, hatékonyabbá teheti ez a lehetőség.

Szakembereink kotererápiás keretben foglalkoznak a hozzánk érkezőkkel.

Név szerint:

Nagy Mária Terézia szociális munkás, családkonzulens

Lázár Gergely klinikai szakpszichológus jelölt, családterapeuta

Jelentkezés:
addiktologia@feluton.hu
(06 1) 258 6878

FacebooktwitterFacebooktwitter